Toto je archiv starého webu a není již udržován. Aktuální web zelených na Praze 6 najdete na adrese praha6.zeleni.cz »
Kvůli tunelu Blanka padly další stromy
V blízkosti Prašného mostu vznikne nová mimoúrovňová křižovatka, zeleň proto musí zmizet.
Už dříve padlo za oběť městskému okruhu několik dřevin v Letenských sadech. Podle Metrostavu i šesté městské části je kácení nevyhnutelné. "Je to opravdu nezbytné opatření. Kdyby to nebylo nutné, nikdo by nám kácení nedovolil," uvedl mluvčí Metrostavu František Polák.

Vysadí nové stromy
V blízkosti Prašného mostu vznikne nová mimoúrovňová křižovatka, zeleň proto musí zmizet. Vykácení stromů povolila i Praha 6. Pokud by se mu bránila, byla by prý sama proti sobě.

"Stavba tunelu Blanka je v zájmu městské části, od počátku se jí nijak nebráníme. Měli jsme ale dvě podmínky: vykácené stromy nahradí nová výsadba a městská část sama vybere lokality, kde budou stromy vysazeny," řekl Deníku tiskový mluvčí Prahy 6 Martin Šalek.

Podle Poláka bude po dokončení stavby v jejím okolí vysazen oproti  dřívějšímu stavu dvojnásobek nových stromů.

"Zeleň zde projde komplexní obnovou, bude jí více a bude kvalitnější. Na  místě současného vojenského prostoru mezi ulicemi Milady Horákové a Svatovítská navíc vyroste nový park, který bude přístupný i z Vítězného náměstí," slibuje.Zeleň v ohrožení


Na poškození životního prostředí v souvislosti s výstavbou městského okruhu upozorňovala již dříve mnohá občanská sdružení. Mezi nejhlasitější odpůrce kácení patří sdružení Arnika.

"S kácením stromů nesouhlasíme od samého počátku, vyjadřovali jsme připomínky, nikdo na ně ale nereagoval. Nelíbí se nám, že stromy nahradí nová výsadba jen částečně. Podle dokumentů bude její rozsah v porovnání s dřívější zelení asi pětinový," prohlašuje za Arniku Martin Skalský. Deníku také prozradil, že sdružení zvažuje v celé věci podání žaloby.

Vykácením stromů u Prašného mostu zásahy do zeleně způsobené stavbou okruhu neskončí. Pokud bude v Letenských sadech zřízena náhradní tramvajová trať, ohroženo je podle představitelů Strany zelených zhruba padesát vzrostlých stromů.


Ostatní články v rubrice
Anketa
Se kterým z developerských projektů v okolí Vítězného náměstí nejvíce nesouhlasíte?
Celkem hlasovalo: 777