Toto je archiv starého webu a není již udržován. Aktuální web zelených na Praze 6 najdete na adrese praha6.zeleni.cz »
Pětičlenné rodině hrozí vystěhování
V červnu jí skončila nájemní smlouva v bytě pro sociálně potřebné, radnice se bude případem ještě zabývat Paní Monika Badžová pracuje jako uklízečka, její muž je dělník. Společně mají tři děti. Bydlí v Praze 6 v jednopokojovém bytě pro sociálně potřebné občany, za který platí měsíční nájemné včetně inkasa 7000 korun. Teď jim ale hrozí, že je vystěhují, neboť včera jim vypršela nájemní smlouva.
Před lety jí slíbili byt

Spletitý příběh paní Badžové začal v roce 1997, kdy otěhotněla a otec ji vyhodil z domu. Po pobytech v několika azylových domech se jí podařilo v roce 2000 získat byt pro sociálně potřebné občany na Dědině, vzpomíná. Její syn tam však nemohl dýchat a byty se navíc privatizovaly. Dostala tedy jiný byt v Praze 6, a to v ulici Nad Kajetánkou, v němž dosud žije.
"Tehdejší starosta Prahy 6 Pavel Bém mi slíbil, že pokud budeme s mužem řádně pracovat a platit nájem po dobu dvou let, dostaneme byt obecní se smlouvou na dobu neurčitou," vzpomíná Badžová. Po zvolení Béma primátorem a s příchodem nové politické garnitury se však na jeho slova zapomnělo, dodala.

Nové zastupitelstvo, nová pravidla

Nové zastupitelstvo rozhodlo, že smlouvy na sociální byty budou uzavírány pouze na dobu určitou, a to jeden rok s tím, že pět let je maximum, kdy může občan o sociálně potřebný byt opakovaně žádat. V roce 2007 dosáhla rodina Badžových stanoveného maximálního limitu pro prodlužování nájemní smlouvy. Radnice jí tedy sdělila, že se má z bytu vystěhovat. Díky zásahu zastupitele Martina Skalského ale rodina dostala ještě šanci užívat byt do letošního 30. června.

Badžovi ujišťují, že se mezitím snažili svou bytovou situaci řešit. Hledali pronájem bytu, ale bez šance. Rodina několikrát marně žádala o obecní byt. Monika Badžová tvrdí, že se celé čtyři roky snažila kontaktovat kancelář primátora Pavla Béma, aby s ním pohovořila o svém problému. Setkání se podařilo dojednat až na polovinu letošního července.
"Také jsem opakovaně žádala radnici o pomoc. Bylo nám ale sděleno, že nám nelze pomáhat donekonečna a že bychom si měli pomoci sami. Jenže to není možné, Romy nikdo nechce, nájem komerčního bytu zkoušeli pro nás shánět dokonce i jiní," řekla Deníku. "Kvůli bezvýchodné situaci odjel manžel na přelomu roku do Irska. Uvažovali jsme o emigraci, ale nechtěla jsem kvůli dětem," dodala Badžová.

Odlišná stanoviska zastupitelů

O situaci Badžových je dobře informován zastupitel Martin Skalský:
"Myslím, že není problém v nedostatku obecních bytů, ale v tom, že zastupitelstvo Prahy 6 nemá zájem o řešení sociální problematiky, podobně je problém i s byty pro seniory atd," prohlásil.

Dejvická radnice to vidí jinak. Její mluvčí Martin Šalek zdůraznil, že úřad šesté městské části rozhodně nedělá rozdíly mezi občany a snaží se jim pomáhat. "Nemůže to ale dělat donekonečna. Paní Badžová nám v květnu nedodala papíry potřebné k doložení její žádosti o prodloužní smlouvy a vystěhování jí zatím z naší strany nehrozí," prohlásil mluvčí. Poznamenal současně, že komise se bude případem znovu zabývat, a to v září.

"Vím, že se v její kauze angažuje i pan Skalský, paní ministryně Stehlíková nebo občanské sdružení Romea. Chtěl bych ale zdůraznit, že žadatelů o byt jsou stovky a pokud budeme upřednostňovat rodinu Badžových před jinými, bude se jednat o diskriminaci ostatních žadatelů," poznamenal Šalek.

Na čtvrtek 3. července svolává Strana zelených v Praze 6 k tomuto případu tiskovou konferenci. O jejím obsahu vás budeme informovat.


Ostatní články v rubrice
Anketa
Se kterým z developerských projektů v okolí Vítězného náměstí nejvíce nesouhlasíte?
Celkem hlasovalo: 777