Toto je archiv starého webu a není již udržován. Aktuální web zelených na Praze 6 najdete na adrese praha6.zeleni.cz »
Romea: Praha 6 "čistí" čtvrť od Romů; radnice se nařčení brání
Nadace Romea je přesvědčena, že se radnice Prahy 6 snaží ze své městské části "vypudit" Romy. Uvedla to v prohlášení, které zaslala ČTK. Jako příklad uvedla rodinu Badžových, jež se integrovala do většinové společnosti. Městská část jí však údajně kvůli romskému původu nechce prodloužit možnost bydlení v sociálním bytě, a Badžovi proto v pondělí musí opustit byt a vrátit klíče. Radnice se tomuto nařčení brání.
Podle Romey dokonce radnice třicetileté Monice Badžové hodlá odejmout její tři nezletilé děti a umístit je do dětského domova. "Je to totální nesmysl. Děti se nikomu odebírat nebudou, protože o tom nerozhodl žádný soud," řekl mluvčí Prahy 6 Martin Šalek. Podle něj o podobném kroku úřad ani neuvažoval, neboť jej navrhuje pouze ve výjimečných případech, kdy rodiče výrazně škodí zdravému vývoji dětí. Dobrý vztah Badžových k dětem však prý nikdo nezpochybňuje.

Podle Šalka je podmínkou možnosti prodloužit termínovanou roční nájemní smlouvu na sociální byt o další rok předložené potvrzení, že některý z rodinných příslušníků pracuje, a potvrzení příjmů za loňský rok. Pracovní smlouvu Badžovi předložili, přiznat loňské příjmy však podle Šalka opakovaně odmítli. Přestože nutnou podmínku nesplnili, komise pro sociálně-bytové otázky konečné rozhodnutí odložila až na své následující zasedání po prázdninách.

"Rodina Badžových má díky rozhodnutí komise do září čas doložit, kolik v loňském roce vydělala," prohlásil Šalek; klíče od bytu podle něj zatím Badžovi vracet nemusí. Podle mluvčího obec nastavila stejné podmínky pro nájemníky sociálních bytů i obecních bytů určených pro různé preferované profese, například policisty a hasiče. Také oni musí každoročně pro prodloužení termínované nájemní smlouvy překládat stejné doklady. "Pokud si budou dělat, co chtějí, a nedodržovat pravidla, tak se komise (ani k Badžovým) nebude moci zachovat jinak (než k ostatním)," dodal Šalek.

Přestože se v Praze k romské národnosti hlásí pouze 653 lidí, podle studie, kterou si v květnu nechal vypracovat pražský magistrát, žije v metropoli zhruba 17.000 Romů. Téměř čtvrtina z nich má problémy s bydlením; řadu trápí také finanční situace. Za největší problém Romové považují velký počet lidí žijících v jednom obydlí.

Při posledním sčítání lidu se k romské národnosti v České republice přihlásilo 11.746 osob. Počet příslušníků romské komunity by se ale mohl pohybovat kolem 240.000, přičemž asi třetina z nich žije v ghettech.Ostatní články v rubrice
Anketa
Se kterým z developerských projektů v okolí Vítězného náměstí nejvíce nesouhlasíte?
Celkem hlasovalo: 777