Toto je archiv starého webu a není již udržován. Aktuální web zelených na Praze 6 najdete na adrese praha6.zeleni.cz »
Kajetánku čeká přestavba
Malovanka, Kajetánka, Havránka. To jsou významné pražské usedlosti, které dlouhá léta chátrají. Zámeček Kajetánka v Praze na Břevnově ale zřejmě v dohledné době čeká záchrana. Investor chce z usedlosti ze 16. století vytvořit luxusní rezidenční objekt. Po takových je v Praze poptávka.
Společnost Quinlan Private dále plánuje zrekonstruovat zpustlou zahradu a vystavět čtyři pětipatrové budovy s výhledem do zeleně. Dohromady se přestavbou vytvoří 136 bytů velikosti od 50 do 223 metrů čtverečních.

Architektem projektu Kajetánka je Milan Veselý z ateliéru Loxia. On se však, stejně jako investor, nechce zatím k projektu Kajetánka vyjádřit. Nedostali totiž stavební povolení. „Řízení je nyní zastaveno, protože investor nemá doložený souhlas vlastníků okolních pozemků. Ti se stavbou musí souhlasit,“ řekl Martin Šalek, tiskový mluvčí Prahy 6, na jejímž území se zámeček nachází. „Až doklad dodají, rozhodnutí se pravděpodobně změní,“ dodal Šalek.

Takové „štěstí“ však nemá například usedlost Havránka v Troji. Ta již přes dvacet let chátrá. Stejný osud provází i usedlost na Malovance nebo Hřebenku na Smíchově. Podle ředitele odboru památkové péče hlavního města Jana Kněžínka stav pražských usedlostí dobrý není. „Je to z několika důvodů. Buď se jedná o špatnou restituci, nebo špatný nákup investora. Usedlosti totiž nejsou úplně v centru města, a doplácí tak i na svou polohu,“ řekl Kněžínek. Investoři navíc nechtějí plnit hlavní požadavek památkářů - navrácení objektu do původního stavu.

Havránka chátrá záměrně
Havarijní stav usedlosti Havránka neznepokojuje jen památkáře. Klub pro záchranu památek (KPZP) již v roce 2005 žádal magistrát, aby zahájil správní řízení a vlastníka pokutoval. „Havránka je kulturní památka, navíc byla zasažena povodněmi a ani poté se s ní nic nedělo,“ řekl předseda KPZP Petr Kučera. Podle něj Havránka dokonce chátrá záměrně. „Pro vlastníka je jednodušší zdevastovat budovu tak, že musí spadnout, a následně v klidu vystavět novou,“ řekl Kučera. „Havránka by si zasloužila vyvlastnění. Je to krajní řešení, ke kterému dochází výjimečně,“ dodal.

Usedlosti se do zřetele památkářů dostaly před rokem. „Do té doby byl hlavní důraz na ochranu památek v centru a ty už jsou opravené,“ řekl Kněžínek. Památkářům se však nedaří donutit vlastníky chátrajících usedlostí k opravě. Majitele totiž můžou pokutovat maximálně 10 tisíci korunami. To je v porovnání s cenou samotného pozemku směšně málo. Protože pokuty nepomáhají, začal památkový úřad uveřejňovat zdevastované památkově chráněné objekty i se jmény majitelů na svém webu. „Informace se tak dostanou k veřejnosti a vlastník se snad zastydí a dá věci do pořádku,“ doufá Ivana Síbrtová z odboru památkové péče.


tisk článku tisk     uložení článku uložit     odeslání článku emailem odeslat emailem     diskuze k článku diskuze k článku (0)    
Ostatní články v rubrice
Anketa
Se kterým z developerských projektů v okolí Vítězného náměstí nejvíce nesouhlasíte?
Celkem hlasovalo: 777