Toto je archiv starého webu a není již udržován. Aktuální web zelených na Praze 6 najdete na adrese praha6.zeleni.cz »
Šestou městskou část čeká největší kácení
Zeleň má ustoupit výstavbě městského okruhu a obnově veřejných prostor na sídlišti Praha 6 je nejzelenější městskou částí Prahy, v dalších týdnech ale její pověst utrpí. Prahu 6 čeká největší kácení zeleně za posledních několik let. Příčinou konce většiny stromů je stavba městského okruhu a obnova veřejných prostranství sídliště Dědina.
Na Dědině již likvidace začala

„Jsem z toho hodně pohoršená. Konaly se tu sice schůze s městskou částí, ale netušili jsme, že kácení bude tak masivní. Padly i dva stromy, které tu před několika lety vysázela městská část u silnice nazývané Hvězdná cesta, kde je dětské hřiště,“ řekla Helena Marková z Ciolkovského ulice.

„Kácení mě štve, protože jsem tu před dvaceti lety zasadil břízu a teď je pryč. Vadí mi, že kvůli obnově musely padnout i další stromy. O revitalizaci sídliště vím, nechápu ale, proč je její součástí tak rozsáhlé kácení,“ dodal Ivan Jedlička. Na místě padly topoly, túje, smrky a břízy. Jako první o tom informovalo Právo. „Největší prořezávka už je hotova. Kácení se dotklo celkem 23 stromů. Za ně vysadíme 19 nových,“ uvedla vedoucí odboru dopravy a životního prostředí Dana Charvátová.Kácet se bude také mezi Myslbekovou ulicí a Prašným mostem.

Kvůli stavbě okruhu mělo padnout 515 stromů, 18 keřů a 24 metrů čtverečních další zeleně. „Stromy u křižovatky ulic Myslbekova a Patočkova budou ale zachovány. Jde o záchranu asi šesti procent stromů,“ uvedl radní Prahy 6 Jan Záruba. Zbytek zeleně ale stavbě ustoupí.
„Pokud se radnice chlubí záchranou 29 stromů, je to směšné. O žádný úspěch nejde,“ prohlásil opoziční zastupitel Prahy 6 a člen sdružení Arnika Martin Skalský.

Obě akce, kvůli kterým se zeleň likviduje, považuje radnice za mimořádné. „Jde o souběh dvou největších událostí, které mohou v Praze 6 nastat,“ uvedl mluvčí dejvické radnice Martin Šalek. O pověst nejzelenější městské části se ale nebojí. „Máme 200 hektarů zeleně, jejíž jádro tvoří především Ladronka, Hvězda a Šárka,“ dodal mluvčí.

Odbor životního prostředí teď také rozhoduje o 31 lipách v Thákurově ulici. O kácení požádala Technická správa komunikací. „Podle oponentního znalce jsou stromy v relativně špatném stavu. Deset z nich by se zachránit dalo, proto necháme vyhotovit ještě jeden dendrologický posudek,“ uvedla Charvátová. Rozhodnutí o kácení je proto odloženo o několik měsíců. Již nyní ale Praha 6 říká, že pokud se bude kácet, rozhodně ne kvůli vzniku nových parkovacích míst. „Stromy by byly nahrazeny v plném rozsahu,“ ujistila Charvátová.

Text petice proti kácení v Thákurově ulici ve formátu pdf je ke stažení zde.

Kácet se má i v parku v Zavadilově ulici
, a to v rámci plánované revitalizace zdejší zeleně. Podobné to bude i v ulici Jugoslávských partyzánů, kde se obnovuje alej.


Ostatní články v rubrice
Anketa
Se kterým z developerských projektů v okolí Vítězného náměstí nejvíce nesouhlasíte?
Celkem hlasovalo: 777