Toto je archiv starého webu a není již udržován. Aktuální web zelených na Praze 6 najdete na adrese praha6.zeleni.cz »
Praha 6 si zaslouží větší ohleduplnost
Do Prahy 6 jsem se přestěhoval v roce 1994, ale převážnou část života jsem prožil na Rašínově nábřeží, které pro mne zůstane mým pražským domovem.
Duchovní, tak říkajíc existenciální zakotvení ale cítím i mimo Prahu
na Hrádečku u Trutnova. Normalizační pronásledování mě donutilo strávit
mnoho let právě tam, a je tedy spojen s bezpočtem ryze osobních příhod a
zážitků, zásadních setkání a rozhodnutí, se psaním divadelních her,
esejů a později také prezidentských projevů.

Prahu 6 mám samozřejmě rád a Ořechovka, kde nyní bydlím, je bezpochyby
jednou z nejkrásnějších pražských čtvrtí. Mám ale obavu o to, jakým směrem se bude život v našem městě ubírat v budoucnu. Cítím, že ho ohrožují některá nekoncepční rozhodnutí. Vítězí – ale nejen v Praze – stavby fádní, nudné, bez architektonického nápadu či osobitosti, vítězí nedostatek odvahy, provincionalita a honba za okamžitým či spekulativním ziskem. Zajímavé nápady jsou naopak vysmívány a odmítány jen proto, že stojí v cestě lobbistům nebo zničující dopravě.

Jeden z největších pražských obvodů s centrálním letištěm má pouhé dvě
(!) stanice metra. Naproti tomu si dokázal odsouhlasit sebedevastaci dopravními radiálami mezi budoucím silničním a vnitřním městským okruhem a zničení okolí
Břevnovského kláštera a definitivní odříznutí od Pražského hradu.

Před několika lety jsem s přítelem architektem Bořkem Šípkem přišel s ideou ArcadEUropea – ulicí na pomezí Pražského hradu a Prahy 6, v níž by světoznámí architekti z členských zemí Evropské unie postavili výjimečné a nápadité jednopatrové domy. Pochopím, že tento námět byl zamítnut. Byl-li však zavržen proto, že by údajně hyzdil Pražský hrad, a pak se dozvím, že pár metrů odtud bude vybudován výjezd z tunelu městského dopravního okruhu, mám dojem, že ti, kteří o tom rozhodují, mají jiné zájmy, než je dobrý život v originálním a živém městě.

Máme-li v Praze 6 dvě malá divadélka, dvě kina, jednu malou veřejnou knihovnu, jednu galerii se stálou expozicí a prakticky žádnou výstavní síň, nepovažuji to za vizitku přehnané kulturnosti. Máme-li tak málo míst ke sportu, je těžké si představit, že Praha je vhodným místem pro olympiádu. Myslím, že hlavní město a jeho šestý obvod by si zasloužily koncepčnější a ohleduplnější rozhodování. Trápí mě to právě proto, že
mám Prahu rád.Ostatní články v rubrice
Anketa
Se kterým z developerských projektů v okolí Vítězného náměstí nejvíce nesouhlasíte?
Celkem hlasovalo: 777