Toto je archiv starého webu a není již udržován. Aktuální web zelených na Praze 6 najdete na adrese praha6.zeleni.cz »
MČ Praha 6 zanedbala stromy a teď je chce vykácet
Stromy jsou neduživé a padají z nich větve, tvrdí Technická správa komunikací (TSK) o parku v Thákurově ulici v Praze 6. Úřad městské části tomu přizvukuje a chce povolit úplné vymýcení této zelené plochy. Padnout má jedenatřicet lip starých osmdesát let. Okraje parku se pak mají oficiálně proměnit v parkoviště.
Proti vykácení parku ostře protestuje Arnika, neboť většina stromů je v dobrém stavu. Podle Arniky správce vědomě zanedbal péči o park. Již rok existuje odborný posudek s doporučením, jak stromy ošetřit, ale TSK ani Praha 6 nic neudělaly.

"Stav lip v Thákurově ulici odpovídá jejich věku. Je na nich také vidět dlouhodobé zanedbání péče. To ale nemůže být důvodem pro vymýcení celého parku," řekl Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika a zastupitel za SZ. Podle něj je údajně špatný zdravotní stav stromů jen záminkou. Uvažuje se o potvrzení necitlivého zúžení parku, k němuž došlo v 70. letech 20. století, a vytvoření parkovacích stání na jeho okraji. "Stromořadí v Thákurově by mohla být chloubou Dejvic, zdá se ale, že úředníci si to zatím zřejmě neuvědomují," dodal Skalský.

Technická správa komunikací, která parkovou plochu vlastní, přišla se stejným plánem na vymýcení stromů již před dvěma lety. Tehdy ovšem narazila. Odborný posudek Výzkumného ústavu krajiny a okrasného zahradnictví Silva Taroucy konstatoval, že většina lip je v dobrém stavu a chybí jim jen kvalitní péče a údržba. Úřad už dříve povolil vykácet šest rizikových stromů. Při kácení se dřevaři spletli a bez povolení pokáceli jednu lípu navíc.

Posudek doporučil řadu opatření. "TSK měla dosadit chybějící lípy, nakypřit půdu kolem kmenů, odstranit suché větve, ošetřit plísně a různé nemoci," vysvětlil Lukáš Matějka z Arniky. "Protože auta parkují těsně vedle kmenů a neopatrní řidiči je poškozují, měly být kolem stromů zabudovány ohrádky. Za celý rok od vypracování posudku se ale nic nestalo. Obáváme se, že TSK zanedbala péči záměrně, aby se stav stromů zhoršil a bylo možné znovu žádat o jejich vykácení."

Petice za zachování lip v Thákurově ulici

Martina Skalského z Centra pro podporu občanů nejvíce zaráží, že se stromů nezastal odbor životního prostředí Prahy 6. Úřad měl podle zákona dohlédnout na ošetření lip a další navržená opatření. "Není to bohužel jediné selhání. Úředníci nedokázali nařídit vysazení lip, které byly z alejí dříve vykáceny. Nevadí jim, že auta parkují na okrajích parku mezi stromy a poškozují jejich kořeny a kmeny. Tragický je také stav stromků nově dosazených po kácení v roce 2006. Zřejmě je zapomněli zalévat a lípy takřka uschly," popsal situaci Skalský.

Protože se Arnika o osud lipových stromořadí v Thákurově ulici obává, upozornila na hrozící kácení i zanedbání péče Českou inspekci životního prostředí. Ta může podle zákona provést kontrolu případu a kácení zakázat. Za poškození stromů mohou inspektoři udělit pokuty.

Správní řízení o kácení stromů vede odbor dopravy a životního prostředí Městské části Praha 6. Řízení je nyní přerušeno; úřad čeká na posudek soudního znalce z oboru dendrologie, který by měl být vypracován počátkem března.

Ohrožený park je významnou součástí urbanistické kompozice architekta Antonína Engela, který po obvodu zastavěného území mezi Dejvicemi a Bubenčí umístil zelený pás. Ten začíná právě parkem v Thákurově ulici, vysázeným před zhruba osmdesáti lety, a pokračuje dalšími zelenými plochami dále přes náměstí Interbrigády až k bubenečskému viaduktu.


Ostatní články v rubrice
Anketa
Se kterým z developerských projektů v okolí Vítězného náměstí nejvíce nesouhlasíte?
Celkem hlasovalo: 777