Toto je archiv starého webu a není již udržován. Aktuální web zelených na Praze 6 najdete na adrese praha6.zeleni.cz »
Petr Hrdina ke koaliční radě Prahy 6
Vystoupení na ustavujícím jednání ZMČ Praha 6 dne 24.11.2006.
Vážené zastupitelky, vážení zastupitelé, vážení občané, Strana zelených poprvé uspěla ve volbách do zastupitelstva této městské části a s ohledem na silný mandát vítězné Občanské demokratické strany jsme byli zvědavi na výsledek povolebních vyjednávání.

První výsledek, který jsme se dozvěděli toto úterý v noci ze zprávy ČTK, nás velmi překvapil. Nebyl překvapením proto, že se zde uzavírá koaliční smlouva a vytváří koalice, protože standardní koalici považujeme za jedno z možných řešení, stejně jako jednobarevnou radu. A u obou těchto možností jsme byli připraveni zvažovat případnou podporu z naší strany. ODS však uzavřela dvě dvoustranné smlouvy, koaliční dohodu s Evropskými demokraty a současně dohodu o dlouhodobé programové spolupráci se sociálními demokraty. Jasný mandát, který získala od voličů na základě svého programu, se tak vytrácí a zamlžuje. Tato hybridní trojkoalice je naprosto nestandardní a ztrácí se v ní odpovědnost za vývoj naší městské části.

Dalším výsledkem povolebních vyjednávání je složení rady a rozdělení kompetencí mezi jednotlivé uvolněné radní. Tady nás čekalo další překvapení, protože podíváme-li se na jednotlivé kompetence, pak zde jednu důležitou oblast rozvoje naší městské části postrádáme. Postrádáme radního – nebo radní – který by měl na starosti dopravu a územní rozvoj. Možná, že rada tuto oblast nepovažuje za tolik důležitou, aby byl uvolněný radní pro tuto oblast. Možná, že rada uvažuje o tom, že výkon těchto kompetencí převede na nějakého externistu, možná s ním bude nějakým způsobem experimentálně outsorcovat. Nevím. V každém případě to, že Rada městské části Praha 6 postrádá radního pro dopravu a územní rozvoj, považujeme za velmi zásadní problém.

Pečlivě jsme zvažovali, jaké stanovisko zaujmeme ke kandidatuře členů rady a k této otázce. Pojmenovali jsme si důvody, proč je podpořit a analyzovali jsme důvody, proč je nepodpořit. Nakonec jsme se rozhodli návrh na složení rady nepodpořit. Já a moji kolegové budeme věcnou a pracovitou opozicí, která nebude jen kritizovat. Budeme však opozicí důslednou a konzistentní, a proto nemůžeme tyto tři navrhované pozice podpořit. Děkuji.