Toto je archiv starého webu a není již udržován. Aktuální web zelených na Praze 6 najdete na adrese praha6.zeleni.cz »
Zastupitelé budou hlasovat o regulačním plánu pro Vítězné náměstí. Vyzvalo je k tomu 900 občanů
Zastupitelé Prahy 6 budou v pátek 28. června jednat o budoucnosti Vítězného náměstí. Vyžádalo si to více než 900 občanů, kteří podepsali výzvu zastupitelstvu. Hlasovat se bude mimo jiné o tom, zda Vítězné náměstí dostane regulační plán.

Tisková zpráva Strany zelených na Praze 6 ze dne 25. 6. 2013

Na Vítězném náměstí se v současné době připravuje několik mamutích projektů. Chybí přitom jasná koncepce, k čemu by měl prostor sloužit i závazná pravidla pro charakter zástavby.

„Vlastníci pozemků a investoři se budou vždy soustředit především na své stavby. Náměstí jako celek ale potřebuje taky koordinátora s jasnou autoritou, aby jednotlivé projekty nepřinesly náměstí víc škody než užitku. Kdo jiný, než radnice hlavního města a městské části by se měl této role ujmout?,“ ptá se zastupitelka Prahy 6 za Stranu zelených Petra Kolínská.

Jedním z vhodných nástrojů pro koordinaci projektů je podle stavebního zákona regulační plán. Ten pomáhá sladit zájmy občanů, investorů i politické reprezentace a stanovit pro všechny jasná pravidla hry.

„Především investorům by měla vyhovovat předvídatelnost místo žonglování, dohoda a stabilita místo vrchnostenského rozhodnutí a nepředvídatelných zvratů,“ říká k tomu Petra Kolínská.

Vítězné náměstí provází řada problémů, které se můžou jeho nepromyšlenou zástavbou ještě zhoršit. „Jedná se především o nevyužití prostoru náměstí a navazujících ulic, problémem je také drtivá převaha dopravy na úkor ostatních funkcí a monumentalita prostoru spojená s otázkou, jak dát náměstí lidské měřítko,“ vysvětluje architekt Štěpán Toman.

Inspirací pro Prahu 6 by podle něj mohla být proměna londýnského Trafalgarského náměstí z roku 2003. To se dříve také potýkalo s obrovským přetížením dopravou, ovšem radnice zasáhla a nechala architekta Normana Fostera, aby dopravu vyřešil nově a celkově prostor upravil. Z místa, které bylo dříve jen rušnou křižovatkou, se tak stal přitažlivý městský prostor.

Návrhy usnesení a důvodovou zprávu, včetně mikrostudií k urbanismu, dopravní situaci a historii regulací pro Vítězné náměstí, které předložil klub zastupitelů Strany zelených, naleznete ZDE.

Bod k Vítěznému náměstí byl zařazen do programu zastupitelstva jako poslední, jeho začátek lze odhadovat na 17 hodinu.

Místo konání: ÚMČ Praha 6, Čs. armády 23, 6. patro – jednací sál ZMČ.

Celý program jednání zastupitelstva je dostupný ZDE.

Kontakt:

Petr Kolínská
předsedkyně klubu zastupitelů za Stranu zelených, MČ Praha 6
tel.: +420-776-552-022
petra.kolinska@zeleni.cz

Jakub Jareš
člen Rady SZ v Praze 6
tel.: +420-776-017-950
jakub.jares@zeleni.czOstatní články v rubrice
Anketa
Se kterým z developerských projektů v okolí Vítězného náměstí nejvíce nesouhlasíte?
Celkem hlasovalo: 777