Toto je archiv starého webu a není již udržován. Aktuální web zelených na Praze 6 najdete na adrese praha6.zeleni.cz »
Petra Kolínská: komentář k rozpočtu
Návrh rozpočtu naší městské části patří mezi moji oblíbenou četbu, neboť jde o mimořádně povedený mix žánrů detektivky, hororu, surrealistické básně a křížovky s tajenkou.
Za hororový prvek považuji informaci o schodku ve výši 327 milionů, který bude sanován z obecních úspor. Z úspor, jejichž výše je obtížné se dopočítat, ale je to asi miliarda, tedy za jeden rok máme vyčerpat celou jednu třetinu všech našich úspor. Je to opravdu rozumné?

Za křížovku s tajenkou považuji informaci o příjmech z podnikatelské činnosti ve výši 120 000 milionů – jde zejména o příjmy za pronájem a prodej majetku. 
Praha 6 přitom spustila výprodej posledních stovek obecních bytů a předpokládá příjem 1,5 miliardy, pokud bude uplatněna 40 % sleva (údaj je dohledatelný ze stenozáznamu z dubna 12). – proč tyto plánované příjmy nejsou v rozpočtu vidět?

Za výdaj z říše snů považuji výdaje za údržbu zeleně  - staráme se o 250 hektarů zeleně a městskou část to stojí 107 milionů. 
Pro srovnání hlavní město Praha se stará o 280 hektarů zeleně a ve stejné kapitole, tedy Péče o vzhled obcí a veřejnou zeleň zaplatí 119 300,0 tis. Kč. Myslím, že externí audit zaměřený na cenu a efektivitu těchto výdajů je více než žádoucí.

Prvky detektivky vidím ve výdajích za oblast informačních technologií – pominu-li nákup výpočetní techniky, je na služby, jejichž kvalitu může občan jen těžko zkontrolovat, vyhrazeno 8,5 milionů a pro nákup softwaru 600 tisíc. Jaké všechny aplikace a k čemu městská cast využívá? Proč platíme tak velké částky, když přehled pronajímaných pozemků čítajících tisíce položek se vede v té nejobyčejnější xls tabulce. Myslím, že externí audit zaměřený na cenu a efektivitu IT služeb je více než žádoucí.

Radnice zcela rezignovala na systematické vyhledávání možností úspor, dosud nám neodtajnila nástroje, kterými posuzuje, které výdaje a proč mají prioritu před jinými. Běžné výdaje se za poslední 4 roky, tedy období ekonomické recese neklesly, naopak neustále rostou. Zlom přijde až v roce 2016, kdy nevíme jak, ale celkové výdaje klesnou o 40 %.

Za celý rok se nám nepodařilo přesvědčit členy rady, aby diskutovala s opozicí o strategickém rozvržení výdajů dřív, než vyplníte všechny kolonky na tisícikoruny přesně. Je to škoda, myslím, že se tím připravujete o nápady a podněty, které by mohly být ku prospěchu občanům  a nakonec i vaší politické popularitě.

Autor
: Petra Kolínská, proslov na Zasedání zastupitelstva MČ Praha 6 dne 14. 12. 2012.


Anketa
Se kterým z developerských projektů v okolí Vítězného náměstí nejvíce nesouhlasíte?
Celkem hlasovalo: 777
Ostatní články v rubrice