Toto je archiv starého webu a není již udržován. Aktuální web zelených na Praze 6 najdete na adrese praha6.zeleni.cz »
Lipovou alej v Thákurově ulici je možné zachránit
Strana zelených na Praze 6 svolala na čtvrtek 12. ledna 2012 demonstraci za záchranu stromořadí v Thákurově ulici. Setkání začne v 15 hodin na rohu ulice Thákurova a Evropská. Pozvánku k účasti dostala i starostka Prahy 6 Marie Kousalíková.
Tisková zpráva zastupitelů Strany zelených na Praze 6 ze dne 11.1.2012

Na demonstraci budou účastníci podepisovat výzvu primátorovi Bohuslavu Svobodovi a starostce Prahy 6 Marii Kousalíkové. Jedině rozhodnutí politiků totiž může zamezit kácení 12 vzrostlých lip z aleje založené architektem Engelem.

Ani po třech letech přetahování o rozsah kácení nemá stromořadí schválený plán péče a na údržbu aleje neumělo hlavní město najít peníze. Na začátku roku pak úředníci magistrátu vydali povolení ke kácení téměř poloviny všech vzrostlých stromů v této lokalitě. Ačkoli stromy nejsou v havarijním stavu a bez úhony prošly mj. všemi vichřicemi posledních let, městští úředníci povolili jejich kácení. Navíc reálně hrozí, že v dalších letech půjdou k zemi i zbylé vzrostlé lípy.

Zachránit alej přitom nemusí být těžké. Stačí, když město Praha uvolní na péči o stromy peníze nebo přijme účelově vázaný finanční dar ve výši 1 miliónu korun od občanského sdružení Tilia Thákurova a péčí pověří městskou část Praha 6. Technická správa komunikací, která se dosud o zeleň v této lokalitě stará, nevěnuje urbanisticky cennému stromořadí (1) dostatečnou pozornost.

„Situace je velmi vážná. Nejde totiž „jen“ o 12 stromů, ale o celý systém péče o uliční zeleň v Praze. Nesouhlasíme s tím, aby se město o stromy nestaralo a jen jednou za čas poškozené stromy pokácelo a vysadilo nové. Pro někoho je to možná výhodný kšeft, ale bez vzrostlých stromů není možné v Praze žít,“ komentovala situaci v Thákurově ulici zastupitelka Prahy 6 Petra Kolínská.

Kontakt: Petra Kolínská tel.: 776 55 20 22

Poznámky: 
  1. Ohrožený park je významnou součástí urbanistické kompozice architekta Antonína Engela, který po obvodu zastavěného území mezi Dejvicemi a Bubenčí umístil zelený pás. Ten začíná právě parkem v Thákurově ulici, vysázeným před zhruba osmdesáti lety, a pokračuje přes náměstí Interbrigády až k bubenečskému viaduktu.
  2. Podrobnosti k historii boje za záchranu aleje:
    Podpořte park v Thákurově ulici
    Thákurův park, nebo parkoviště?


Ostatní články v rubrice
Anketa
Se kterým z developerských projektů v okolí Vítězného náměstí nejvíce nesouhlasíte?
Celkem hlasovalo: 777