Toto je archiv starého webu a není již udržován. Aktuální web zelených na Praze 6 najdete na adrese praha6.zeleni.cz »
Občané stále nevědí, co chystá radnice Prahy 6
Rada městské části Praha 6 ani půl roku od svého zvolení nepředstoupila před občany s programovým prohlášením pro období 2011- 2014. Důvodem mohou být buď programové rozpory mezi ODS a ČSSD, absence reálné vize či nedostatek odvahy pojmenovat klíčové problémy městské části.

Tisková zpráva zastupitelů Strany zelených na Praze 6 ze dne 4. 5. 2011

Praha 6 přitom v následujících letech bude muset řešit řadu složitých otázek. Po tučných letech přišla léta hubená a rozvíjet obec s deficitním rozpočtem (a to nepočítáme stovky milionů „uložených“ u KEY INVESTMENTS) nebude vůbec jednoduchý úkol.

Strana zelených bude po radnici mj. požadovat komplexní strategii v sociálně-bytové oblasti, odpovědné rozhodnutí o budoucí podobě Vítězného náměstí a aktivní postup při projednávání nového územního plánu.

„Vedení radnice stále nezveřejnilo svůj plán práce. Ani změna na postu starosty a drobné přesuny v kompetencích radních nemohou být omluvou. Bezradnost bychom mohli tolerovat nováčkům, nikoli ostříleným komunálním politikům, kteří v radě sedí,“ uvedla k tomu předsedkyně zastupitelského klubu Strany zelených Petra Kolínská.

Podle koaliční dohody mezi ODS a ČSSD mělo být programové prohlášení rady schváleno do 31. 3. 2011.

Horká témata Prahy 6 (nejen) v roce 2011

Bydlení
Radnice musí představit jasný plán pro řešení následků další vlny deregulace nájemného – sociálně-bytovou politiku nelze redukovat na pomoc seniorům. Jsou tu i další skupiny občanů, které potřebují pomocnou ruku obce při řešení bytové otázky, a na ty Praha 6 myslí málo.
Intervence místní radnice bude potřeba o to víc, že České republice chybí zákon o sociálním bydlení a hlavní město Praha nemá žádný účinný program pro bytovou výstavbu a podporu bydlení mladých rodin s dětmi, rodin s jedním rodičem samoživitelem nebo lidí v invalidním důchodu.

Dostavba Vítězného náměstí
Dostavba Vítězného náměstí navždy změní tvář jedné z nejvýznamnějších lokalit Prahy 6. Proto je mlčení radnice k této věci nebezpečné. Práce na přípravě projektu dostavby severovýchodního kvadrantu se téměř zastavily, radnice nezveřejňuje k tomuto záměru žádné informace a brání se veřejné diskusi. Nejasná je také buducnost severozápadního kvadrantu
náměstí. Tam je Praha 6 jenom jedním z účastníků řízení, přesto má nezpochybnitelnou možnost podobu výstavby ovlivnit. Jaké kroky v této věci rada podniká, není možné zjistit.

Využití rozvojových ploch
Strahov a bývalé Strnadovo zahradnictví ve Vokovicích – to jsou jen dvě místa z mnoha, která čeká zásadní proměna. Očekáváme, že vedení radnice bude o jejich budoucnosti vést seriózní diskusi nejen s opozicí, ale také s občany. Územní plán je společenská dohoda o využití území a vládnoucí politické strany by měly respektovat fakt, že mandát mají na
čtyři roky, ale proměny území Prahy 6 přetrvají možná i stovky let.

Kultura
Stotisícová Praha 6 nemá funkční kino, ale má galerii, do které téměř nikdo nechodí. Jediným místem pro alternativní kulturu je klub Kaštan. Čestnou výjimkou na kulturní mapě naší městské části je Dejvické divadlo. Občané Prahy 6 proto musí často jezdit za kulturou jinam.
Očekáváme, že se rada bude snažit kulturní dění na Praze 6 oživit – nemusí jít nutně o finančně náročné aktivity. Praha 6 může jít příkladem a pozvat do svých ulic živé umění a dát více prostoru mladým a alternativním uměleckým skupinám.

Parkování
Centrální část Prahy 6 zoufale potřebuje řešit narůstající problémy s parkováním automobilů. Již předchozí Rada městské části slibovala zavedení zón placeného stání, zastupitelstvo jejich návrh výraznou většinou hlasů podpořilo, ale žádného pokroku jsme se nedočkali. Očekáváme, že Praha 6 toto téma nenechá spát jenom proto, že velká koalice hlavního města se k problému staví vlažně.

Kontakt:

Petra Kolínská, předsedkyně klubu zastupitelů Strany zelených, tel.: 776 55 20 22Ostatní články v rubrice
Anketa
Se kterým z developerských projektů v okolí Vítězného náměstí nejvíce nesouhlasíte?
Celkem hlasovalo: 777