Toto je archiv starého webu a není již udržován. Aktuální web zelených na Praze 6 najdete na adrese praha6.zeleni.cz »
Ústavní stížnost kvůli volbám v Praze podána
Strana zelených, Evropští demokraté a Věci veřejné zaslali Ústavnímu soudu v Brně stížnost na účelová pravidla, podle kterých museli Pražané v říjnu 2010 volit zastupitele hlavního města. Přestože dva volební subjekty získaly v podzimních volbách přes 5 procent, jejich kandidáti se do zastupitelstva hlavního města nedostali.

Ústavní stížnost je založena na čtyřech pilířích

  • Zpochybnění ústavnosti ust. § 27 odst. 1 zákona o volbách do zastupitelstev obcí
  • Zpochybnění zákonnosti usnesení zastupitelstva hl. města Prahy, kterým byla Praha rozdělena na 7 volebních obvodů
  • Polemika s rozsudky Nejvyššího správního soudu a městského soudu v Praze, které projednávaly stížnost na manipulaci s volebními pravidly v Praze před volbami i bezprostředně po nich
  • Porušení principů daných mezinárodním právem a mezinárodní srovnání

Stěžovatelé konstatují, že způsob, jakým byly vedeny hranice volebních obvodů, kolik mandátů bylo určeno pro každý obvod a fakt, že k rozdělení došlo bezprostředně před volbami, jsou v rozporu s právy a principy, které Ústava České republiky chrání.

Zákon o volbách do zastupitelstev obcí sice umožňuje rozdělit Prahu na více volebních obvodů, ale ustanovení zákona bylo zneužito k jinému účelu, než pro který jej zákonodárce do zákona zapracoval.

Ti, kdo o rozdělení rozhodli, zapomněli doložit věcné důvody rozdělení, nerespektovali princip rovnosti hlasů a princip poměrného zastoupení. Zastupitelé ODS, kteří jako jediní v červnu 2010 hlasovali pro rozdělení Prahy, porušili také princip předvídatelnosti pravidel svobodné politické soutěže a princip ochrany politických menšin.

„Ústavní stížnost, kterou připravil advokát Pavel Uhl, je založena na robustní sadě vnitřně provázaných argumentů a máme velkou důvěru v to, že Ústavní soud se stížností bude zabývat velmi pečlivě,“ uvedl Ondřej Liška, předseda Strany zelených.

„Dnes už všichni Pražené vědí, že přímým důsledkem neférových volebních pravidel je velká koalice ČSSD a ODS. Kdyby ODS nezmanipulovala volební pravidla, bylo by v zastupitelstvu hlavního města zastoupeno více stran a radniční koalice by lépe odrážela vůli Pražanů,“ uvedla Petra Kolínská, která byla jedním z lídrů koalice Strany zelených a Evropských demokratů.

„Je to o selském rozumu, pokud dva volební subjekty – tedy koalice SZ a SNK-ED a Věci veřejné získají přesně polovinu hlasů, které získala ODS, ale při přepočtu na mandáty nezískaly ani jeden, zatímco ODS za stejný počet hlasů 20 zastupitelských mandátů, tak volební systém je postaven nelogicky a podle mě ve prospěch jen některých zájmových skupin a politických stran,“ uvedl Pavel Dobeš za Věci veřejné - Praha.

Tisková zpráva Strany zelených, 9.12.2010

Odkazy:
TZ k podání stížnosti na neplatnost voleb do ZHMP, říjen 2010
TZ k podání stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu na rozdělení Prahy na volební obvody, červenec 2010Ostatní články v rubrice
Anketa
Se kterým z developerských projektů v okolí Vítězného náměstí nejvíce nesouhlasíte?
Celkem hlasovalo: 777