Toto je archiv starého webu a není již udržován. Aktuální web zelených na Praze 6 najdete na adrese praha6.zeleni.cz »
V Praze znovu k volbám? Kvůli ODS neměly všechny hlasy stejnou váhu
Zelení a Věci veřejné mohou se stížností u soudu uspět. V Praze měly získat po čtyřech mandátech. Kvůli novému přepočtu obvodů nezískali nic.

Pražské zastupitelstvo mohlo vypadat úplně jinak. Kdyby se hlasy přepočítávaly stejně jako v roce 2006, získaly by Věci veřejné a Strana zelených po čtyřech mandátech.

Jenže kvůli tomu, že ODS prosadila rozdělení Prahy do sedmi volebních obvodů místo jednoho, nemají nic. Obě malé strany už kvůli tomu sepisují stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). A zdá se, že mají šanci uspět.

"V Praze nás volilo 200 tisíc lidí, což je čtvrtina zisku ODS. A zatímco ODS má dvacet mandátů, my žádný," rozčiluje se předseda Strany zelených Ondřej Liška. Zelení chtějí stížnost na volby odeslat do konce tohoto týdne.

Malí museli mít 7,5 procenta

Podle volebního zákona má v pražském zastupitelstvu zasednout strana, pro kterou hlasovalo alespoň pět procent voličů. Zelení i Věci veřejné tuto hranici těsně překročili. Kvůli změněnému systému přepočítávání hlasů, který nahrává velkým stranám, by však reálně museli získat alespoň 7,5 procenta voličské podpory.

"V absolutních číslech jsem získala více hlasů než komunistická kandidátka Marta Semelová. A zatímco ona se do zastupitelstva dostala, já ne. Na to, že je systém sedmi obvodů nespravedlivý, jsme upozorňovali už před volbami. Nyní se ukázalo, že jsme měli pravdu," říká neúspěšná kandidátka Věcí veřejných na primátorku Prahy Markéta Reedová.

Zelení, Věci veřejné a další tři strany se na Nejvyšší správní soud kvůli čachrům s volebními obvody obrátili už letos v červnu, kdy si pražská ODS tuto novinku ušila na míru tak, aby v podzimních volbách maximalizovala svůj zisk.

Tehdy ale soud argumenty malých stran neuznal s tím, že volby ještě neproběhly, a tak nelze říct, jestli upravený přepočet hlasů může někoho znevýhodňovat, nebo ne. "Nyní ale máme v ruce jasný důkaz toho, že jsme byli poškozeni," říká předseda zelených Liška.

Ve hře je zrušení voleb

"Dopředu není možné předjímat, jak by stížnost stran dopadla nyní. Pokud by ji ale soud shledal opodstatněnou, mohlo by dojít ke zrušení a opakování voleb v Praze," říká mluvčí Nejvyššího správního soudu František Emmert.

O stížnosti malých stran bude nyní podle něj rozhodovat sedmičlenný senát. "Rozhodnutí by mohlo padnout do poloviny listopadu," upřesnil Emmert.

To, jak ODS Prahu kvůli letošním komunálním volbám rozparcelovala, je podle politologa Tomáše Lebedy protiústavní. Právě o to by se malé strany mohly ve své stížnosti opřít. "Podle ústavního principu volebního práva má mít každý hlas stejnou váhu. V Praze se ale nyní ukázalo, že například ve volebním obvodu číslo dvě měly hlasy voličů výrazně vyšší váhu než v obvodě číslo tři," popsal Lebeda.

Krok pražské ODS se zpětně nelíbí ani celostátnímu vedení strany. "Myslím, že to svým způsobem sehrálo svou roli a možná negativní," řekla v ČT místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová s odkazem na historicky největší propad voličské přízně ODS v Praze.

Kvůli tomu, že malé strany letos nedosáhly ani na jeden magistrátní mandát, přišly i o peníze. Stát totiž stranám za každého zastupitele vyplácí 250 tisíc korun ročně.

Celý článek naleznete ZDE.

Autor: Jana Machálková, Petr Vašek, ihned.cz, 19.10.2010Ostatní články v rubrice
Anketa
Se kterým z developerských projektů v okolí Vítězného náměstí nejvíce nesouhlasíte?
Celkem hlasovalo: 777