Toto je archiv starého webu a není již udržován. Aktuální web zelených na Praze 6 najdete na adrese praha6.zeleni.cz »
Kvalitní život v Praze hájila nejlépe Strana zelených, ODS zcela propadá
Než voliči v pátek vyrazí k volebním urnám, měli by mimo programů znát, jak se politické strany chovaly v končícím volebním období. Tedy v případě, že už měly své zastupitele nebo dokonce radní. Sdružení Arnika vyhodnotilo hlasování politiků o územním plánu Prahy a tom, zda umožní na plénu promluvit občanům. Z analýzy vyplývá, že životní prostředí nejlépe hájila Strana zelených, nejhůře naopak ODS. Žebříček demokratičnosti stran dopadl stejně. Voliči by podle autorů průzkumu měli být obezřetní a mimo volebních programů hodnotit i činy politiků.

„Z velkých stran má výjimečné postavení pouze TOP 09, která vznikla nově a vodítkem pro voliče může být prakticky jen volební program. Všechny ostatní nejvýznamnější politické strany již v pražském zastupitelstvu působily a lze hodnotit jejich práci. To platí i pro Věci veřejné, jejichž kandidátka na primátorku byla pražskou radní, byť za jinou politickou stranu,“ vysvětluje Lukáš Matějka z Arniky. „Voliči by neměli spoléhat jen na předvolební sliby. O důvěryhodnosti politických stran a kvalitě kandidátů vypovídají mnohem více činy v uplynulém volebním období,“ řekl Matějka.

Arnika hodnotila hlasování zastupitelů o územním plánu a jeho změnách. Právě ty jsou terčem tvrdé kritiky veřejnosti, protože mnohdy vycházejí vstříc pozemkovým spekulacím a zájmům developerů. Jejich výsledkem je často zástavba zeleně nebo zemědělské půdy. Arnika sledovala, jak zastupitelé hlasovali o Trojmezí, nové dráze letiště Ruzyně, Pražském okruhu, přeměně pražských nádraží, změně Klánovického lesa na golfové hřiště, zástavbě Horních Roztyl a desítkách dalších kauz.

Zatímco zastupitelé Strany zelených hlasovali ve prospěch životního prostředí v 85 % případů, ODS ani jednou. Jaká druhá nejvíce ekologická strana v pražském zastupitelstvu z hodnocení překvapivě vychází KSČM. Nynější kandidátka na primátorku za Věci veřejné Markéta Reedová hlasovala pro životní prostředí jen v polovině případů.

Stejně se strany umístili také v hodnocení, zda jsou ochotny naslouchat občanům. Zatímco Strana zelených by veřejnosti dala slovo v 82 % případů, zastupitelé z ODS naopak nechali lidi v 75 % případů odejít domů po mnoha hodinách čekání bez toho, aby mohli promluvit.

Na serveru KohoVolit.eu je zveřejněna interaktivní analýza veškerých hlasování pražského zastupitelstva za uplynulé čtyři roky. „Lze sledovat, že zpočátku bylo zastupitelstvo rozděleno spíše na tři bloky – ODS, Stranu zelených a ČSSD. V roce 2010 už prakticky hlasovala ODS sama proti všem ostatním,“ vysvětluje autor analýzy Michal Škop ze serveru KohoVolit.eu.

Arnika ve spolupráci s iniciativou Inventura demokracie a serverem KohoVolit.eu připravila pro voliče také názorovou kalkulačku, která porovnává přístup jednotlivých stran s názory voliče. Umí pak spočítat, která strana se názorům daného voliče svým programem nejvíce blíží.

Volební kalkulačka i průzkum hlasování zastupitelů jsou dostupné na webu: www.mestaprozivot.arnika.org/volby-2010

Přehled hodnocených hlasování: www.mestaprozivot.arnika.org/dilci-hlasovani 

Autor: Arnika, 11.10.2010, tisková mluvčí: Mgr. Zora Kasiková , E-mail: zora.kasikova@arnika.org, Tel.: 222 781 471Ostatní články v rubrice
Anketa
Se kterým z developerských projektů v okolí Vítězného náměstí nejvíce nesouhlasíte?
Celkem hlasovalo: 777