Toto je archiv starého webu a není již udržován. Aktuální web zelených na Praze 6 najdete na adrese praha6.zeleni.cz »
Park u Pernikářky má netradiční atrakce a fontánku
Nový zrekonstruovaný park otevřela městská část v úvodu prázdnin na Hanspaulce. Revitalizací prošla nejen zelená plocha a torzo dětského hřiště, ale i historické obvodové zdi. Park má nyní oddělenou klidovou zónu v po době anglického parku a dětské hřiště s atypickými herními prvky. Ne všichni s novou podobou parkou souhlasí.

"Rekonstrukce respektuje historický charakter lokality, přičemž plně využila celé území parku pro pobyt veřejnosti i dětí," domnívá se místostarosta Jan Záruba, který má na starosti oblast životního prostředí. Živelné pěšiny v dol ní polovině původně historické zahrady, přiléhající k usedlosti Pernikářka, nahradila nová síť parkových chodníčků, které obepínají skupinu jírovců. Těm vévodí nová dominanta parčíku, keramická fontánka s pítky pro osvěžení v parných dnech. "Do této části parku mohou lidé vstupovat i se psy. U vchodu je umístěn stojan s papírovými sáčky a kontejnerem na psí exkrementy," říká Záruba. Léta zanedbaný park, který Praha 6 získala do svého vlastnictví od Akademie věd předloni, dříve sloužil právě pejskařům k venčení.

Revitalizaci parku provázelo prořezání náletových dřevin tak, aby vynikly nejstarší 150 let staré stromy. Z náletových dřevin se zachovaly jen ty, které doplnily strukturu vzrostlých stromu v anglický park. V parku přibyly nové lavičky, u obou vstupů jsou stojany na kola.

Návrh oplocení parku vycházel z původní historické situace a požadavku Národního památkového ústavu. V plném rozsahu tak byla obnovena ohradní kamenná zeď včetně původního místa brány v ose historické lipové aleje. Navíc vznikl nový vstup u dětského hřiště.

To se nachází v horní části terasovitého parku a od spodní zahrady je odděleno plůtkem. "Pro dětské hřiště jsme vybrali prvky s vyšší designérskou kvalitou, které kontrastují s historickým prostředím přírodní zahrady," vysvětluje místostarosta Záruba. Děti se tak mohou vyřádit na nerezovém kopci, "špagetách" - to jsou atypické prolézačky, nebo vahadlové houpačce. Na kamenné desce s důlkem si mohou zahrát klasické kuličky. Nechybí klouzačka ani kolotoč. Někteří místní obyvatelé upozorňují na to, že tyto atrakce děti nebudou využívat, že jsou nepraktické. "Děti jsou hravé a mají spoustu fantazie, věřím, že si je oblíbí a že vy užívané budou. Určitě to budeme sledovat," slibuje Záruba a dodává, že překvapivě jsou právě tyto prvky na jiných hřištích dětmi vyhledávány.

Součástí rekonstrukce parku byla oprava přilehlé komunikace a veřejného osvětlení v ulici Pražákovská. Radnice za celkovou rekonstrukci zaplatila necelých 9 milionů korun.

"Celé území dostalo důstojný charakter, jaký si tato část Hanspaulky za slouží," domnívá se místostarosta. Rozhodně také popírá obavy, které šíří mezi obyvateli Hanspaulky místní občanské sdružení Pro Hanspaulku, a sice že by park mohl v budoucnu padnout za oběť záměrům developerské firmy, která koupila sousední pozemek od Akademie věd. "Úpravu parku jsme se sdružením předem projednávali a garantovali, že i v budoucnu parkem zůstane," řekl Záruba. Rekonstrukci parku kritizují zastupitelé Strany zelených, zastupitel Martin Skalský ji na webu Strany zelených označil přímo za devastaci. Podle něj je "les" protkán nesmyslně hustou sítí mlátových cest s vysokým obrubníkem, které jsou pro pobyt a hraní v parku nebezpečné. Občanské sdružení i zelení tvrdí na to, že se "prostřednictvím nově vy budovaných parkových cest snížila rozloha parku z 5600 m2 pod 5000 m2. To při současné praxi zakreslování území do územního plánu znamená, že plocha již nemusí být v novém územním plánu označena zeleně jako parková a umožňuje se tím do budoucna její využití jako stavebního pozemku". "To je na prostý nesmysl. Koncept nového územního plá nu zachovává tento prostor jako zeleň parkovou a samozřejmě neumožňuje jiné využití," odmítá podezření Jan Záruba. "To, že v parku uděláme cestu, neznamená, že se zmenší rozloha par ku," podotýká s tím, že radnice obavy sdružení nechápe.

Celý text naleznete ZDE.

Autor: Časopis Šestka, 1.7.2010Ostatní články v rubrice
Anketa
Se kterým z developerských projektů v okolí Vítězného náměstí nejvíce nesouhlasíte?
Celkem hlasovalo: 777