Toto je archiv starého webu a není již udržován. Aktuální web zelených na Praze 6 najdete na adrese praha6.zeleni.cz »
Kvůli nové ranveji ochuraví stovky lidí vysokým tlakem
Nová ranvej v Ruzyni, která má na dvojnásobek zvýšit kapacitu pražského letiště, bude mít prokazatelně negativní vliv na zdraví okolních obyvatel, kterým budou létat hřmotná letadla nad hlavami.
Několik stovek lidí by například mohlo kvůli nadlimitnímu hluku ze startujících a přistávajících strojů onemocnět vysokým krevním tlakem.

Vyplývá to ze studie, která je součástí zprávy o vlivu nové dráhy na životní prostředí. Ekologickou zprávu právě posuzuje ministerstvo životního prostředí.

Podle studie s názvem Posouzení vlivu hluku na veřejné zdraví se "riziko zvýšené nemocnosti hypertenzí vlivem hluku z letecké dopravy" odhaduje v roce 2020, kdy by nová dráha už měla být v provozu, na 485 osob. Je to zhruba dvakrát více než teď bez nové dráhy.

Výrazně se zvýší i počet obyvatel, kterým bude letecký hluk rušit spánek, případně je jinak obtěžovat.

"Hlukem může být různým stupněm obtěžováno 7494 obyvatel oproti 2428 stávajícím (z toho 1970 silně obtěžovaných oproti 652 stávajících) a 1599 obyvatel může pociťovat různý stupeň subjektivního rušení spánku oproti 803 stávajícím (z toho 653 silně rušeno oproti 318 stávajícím)," uvádí se v analýze, kterou má Aktuálně.cz k dispozici.

Infarktů bude málo. Možná

Studie si všímala i hrozby srdečního infarktu kvůli nadměrnému hluku.

"Riziko zvýšené nemocnosti infarktem myokardu vlivem hluku z letecké dopravy vychází u obyvatel zájmového území nepatrné a prakticky zanedbatelné," uvádí se v analýze.

Její autorka Dana Potužníková ovšem přiznává, že při svém expertním odhadu neměla k dispozici všechna potřebná data. Situace tedy může být nakonec horší.

"Výše uvedené hodnocení rizika onemocnění infarktu myokardu je zatíženo značnou chybou," upozorňuje Potužníková.

Lidé se na hluk nikdy neadaptují

Že zdravotní dopady z leteckého kluku mohou být ve skutečnosti větší, dokládá i to, že hlavní výsledky studie se týkají  běžné populace.

"U citlivých skupin, zejména dětí a starších a nemocných osob lze negativní účinky hluku očekávat i při nižších hladinách hluku," konstatuje se ve studii, podle níž se lidé v okolí letišti na hluk nikdy zcela nepřizpůsobí.

"V lokalitách zatížených hlukem z letecké dopravy nenastává adaptace obyvatel ani po víceleté expozici, ale pouze k navykání, přijímání," upozorňuje analýza.

Raději se sem nestěhujte

Jako nejohroženější oblasti leteckých hlukem zpráva Posouzení vlivu hluku na veřejné zdraví jmenuje například Suchdol nebo Nebušice na severozápadním okraji Prahy, na druhé straně nové ranjeve pak středočeskou obec Jeneč.

Studie doporučuje, aby se do území v okolí nové dráhy raději nikdo nestěhoval, pokud se nechce vystavit zdravotním rizikům.

"Je nutné do budoucna velmi opatrně a uvážlivě posuzovat ze strany obcí a městských částí změny územních plánů jednotlivých lokalit s ohledem na rozvoj nových ploch určených k bydlení, protože přivádění nových obyvatel do území zatížených hlukem je z hlediska zdravotního nevhodné a tím z hlediska celospolečenského nežádoucí," konstatuje se ve studii.

Celý článek naleznete zde.

Autor: Pavel Baroch, Aktuálně.cz, 7. 3. 2010Ostatní články v rubrice
Anketa
Se kterým z developerských projektů v okolí Vítězného náměstí nejvíce nesouhlasíte?
Celkem hlasovalo: 777