Toto je archiv starého webu a není již udržován. Aktuální web zelených na Praze 6 najdete na adrese praha6.zeleni.cz »
Územní plán Prahy: Místo kolejí na Strahově nové domy?
Místo kolejí na pražském Strahově, kde za desítky let jejich fungování bydlely statisíce studentů z celé republiky, by v budoucnu mohly vyrůst nové bytové domy. Počítá s tím jedna varianta nového územního plánu Prahy, k jehož návrhu mohou nyní občané dávat své připomínky.

Podle pražského radního Martina Langmajera, který má územní rozvoj na starosti, je ovšem nereálné, že se strahovské koleje nakonec zbouraly kvůli rezidenčnímu bydlení.
"V tuto dobu to nepřipadá v úvahu," řekl Aktuálně.cz Langmajer, které je téměř přesvědčen o tom, že pro tuto variantu nezvednou ruku ani zastupitelé, až budou příští rok hlasovat o konečné podobě nového územního plánu.

Jsem si tím téměř stoprocentně jistý," tvrdí Langmajer, podle něhož plán na rozsáhlou výstavbu na Strahově už nezapadá do představ o rozvoji hlavního města. V rámci projektu pražské olympiády se totiž počítalo s výstavbou náhrady za strahovské koleje v jiné čtvrti, třeba v Letňanech. Jenže na to nejsou peníze.

Nezávislý posudek výstavbu nedoporučuje

Rozsáhlou výstavbu na strahovském kopci nedoporučuje ani společnost Ekola, u níž si pražský magistrát nechal posoudit koncept územního plánu z hlediska udržitelného rozvoje.
Ekola varuje před tím, že by na Strahově mohly vyrůst až pětiposchoďové domy. "Naplněním této maximální výšky by se mohl narušit krajinný ráz vzhledem k vyvýšené poloze lokality viditelné z mnoha stran a částí Prahy," upozorňuje firma.

Jako hrozbu označuje Ekola i odchod studentů, zrušení sportovní funkce areálu, tedy celkovou proměnu "atraktivního sportovně rekreačního charakteru území" a "oslabení významného společenského centra". Nové domy by totiž mohly vzniknout i na místě některých sportovišť.

S výstavbou se i tak počítá

S bytovou výstavbou ovšem počítá i takzvaná základní varianta konceptu pražského územního plánu, a to u ulice Běžecká v západní části asi 47hektarového areálu na Strahově.
Tamní parcely jsou ovšem v porovnání s vysokoškolskými kolejemi a dalšími pozemky výrazně menší a stranou od hlavního Masarykova stadionu, který je památkově chráněn.
Podle radního Langmajera by Strahov měl zůstat jako místo pro sportovní a rekreační aktivity, a to i na pozemcích, které jsou nyní nevyužité.

"Předpokládá se i kvalitativní transformace Masarykova a Rošického stadionu s částí přilehlých tréninkových ploch za podmínky zachování základní hmoty památkově chráněného Masarykova stadionu," uvedla společnost Ekola.

Před výstavbou napřed studie

Mluvčí útvaru rozvoje hlavního města Karolína Kudynová uvedla, že v konceptu územního plánu je Strahov označen jako transformační lokalita.
"Pro jakékoli změny je proto nutné nejprve zpracovat podrobnější dokumentaci," řekla Aktuálně.cz Kudynová.

Zdroj: Aktuálně.cz, Pavel Baroch, 30. 11. 2009

Stanovisko Strany zelených na Praze 6 k uvažovaným změnám v Konceptu územního plánu hl. města Prahy v lokalitě Strahov:

Strana zelených na Praze 6 požaduje v Konceptu územního plánu hlavního města Prahy zachovat v lokalitě Strahov vysokoškolské koleje a uchovat převažující sportovně-rekreační funkci celé strahovské oblasti. Důrazně odmítáme, aby oblast Stahova byla určena pro obytnou výstavbu. Nesouhlasíme s tím, aby dnešní areál vysokoškolských kolejí mezi ulicemi Olympijská a Jezdecká byl převeden do kategorie SM (smíšená), ale požadujeme zachování kategorie VV (veřejné vybavení). Současně nesouhlasíme s tím, aby sportovní areál mezi ulicemi Chodecká a Vaníčkova byl v územním plánu určen pro bydlení (kategorie OB) a navrhujeme, aby byl označen jako plocha sportu (kategorie SP). Považujeme také za vhodné, aby pro celou oblast Strahova byl vypracován regulační plán.Ostatní články v rubrice
Anketa
Se kterým z developerských projektů v okolí Vítězného náměstí nejvíce nesouhlasíte?
Celkem hlasovalo: 777