Toto je archiv starého webu a není již udržován. Aktuální web zelených na Praze 6 najdete na adrese praha6.zeleni.cz »

Z médií

Nová ranvej v Ruzyni nemá podporu většiny lidí v okolí

Nová ranvej v Ruzyni nemá podporu většiny lidí v okolí Při prosazování stavby nové přístavací dráhy na Ruzyni se letiště nemůže spolehnout na podporu většiny obyvatel v bezprostředním okolí.
celý článek >> 10.12.2008 |  Autor: Pavel Baroch, Aktualne.cz

Metro musí omezit provoz. Praha dá miliardy na dálnici

Metro musí omezit provoz. Praha dá miliardy na dálnici Praha - Pražské metro musí na lince C mezi Ládvím a Letňany od 4. ledna omezit provoz, takže do posledních tří stanic pojede jen každá druhá souprava.
celý článek >> 28.11.2008 |  Autor: Pavel Baroch, Aktualne.cz

Nové tunely vrátí do centra Prahy těžká nákladní auta

Nové tunely vrátí do centra Prahy těžká nákladní auta Nová autostráda, která do čtyř let protne centrum Prahy, vrátí do bezprostřední blízkosti historického jádra hlavního města těžké nákladní automobily. Byť pod zemí, pojedou stovky nákladních vozidel okolo Pražského hradu a přes Letenskou pláň, kam nyní mají vjezd zakázán.
celý článek >> 18.11.2008 |  Autor: Pavel Baroch, Aktualne.cz

Na rozvoj tramvajové dopravy chybějí peníze

Na rozvoj tramvajové dopravy chybějí peníze Za osm let Praha postavila pouhých pět kilometrů kolejí. Hlavním důvodem je vysoká cena, kolem 500 milionů korun za kilometr.
celý článek >> 23.10.2008 |  Autor: JITKA EISENHAMMEROVÁ, Pražský deník

Studie: Špinavý vzduch ve městech loni zabil 2500 Čechů

Praha - Ovzduší znečištěné mikroskopickým prachem se loni mohlo podílet na předčasném úmrtí až dvou a půl tisíců Čechů. Vyplývá to z pravidelné zprávy o stavu životního prostředí, kterou ve středu projedná vláda. Podle odborného odhadu, který vychází z údajů o koncentracích drobných částic prachu ve městech, se počet zemřelých zvýšil o 2,4 procenta. Vloni přitom podle Českého statistického úřadu zemřelo celkem 104,6 tisíc lidí. Studie upozorňuje, že na znečištěné ovzduší "neviditelným" prachem doplatili nejvíce lidé, kteří žijí v oblastech s velkou koncentrací průmyslu a hustou automobilovou dopravou.
celý článek >> 14.10.2008 |  Autor: Pavel Baroch

Cyklistické rozpaky u Blanky

Cyklistické rozpaky u Blanky Podle občanského sdružení Arnika nejsou bezpečné. Město se přesto chlubí tím, jak cyklistům pomůže.
celý článek >> 10.10.2008 |  Autor: Pražský deník, JITKA EISENHAMMEROVÁ

Pražský okruh: sever proti jihu

Pražský okruh: sever proti jihu Obyvatelé Suchdola a Chaber demonstrovali u Staroměstského náměstí. Stavba se zřejmě posune.
celý článek >> 01.10.2008 |  Autor: Deník/O.H.

ČIŽP: Stromy v Thákurově ulici je nutné co nejdříve ošetřit

ČIŽP: Stromy v Thákurově ulici je nutné co nejdříve ošetřit Praha 15. srpna (ČTK) - Stromy v Thákurově ulici v Praze 6 je nutné co nejdříve ošetřit, tvrdí Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Podle mluvčí ČIŽP Ivany Awwadové hlavní město jako majitel a správce, kterým je technická správa komunikací (TSK), péči o stromy dlouhodobě zanedbávali. ČIŽP proto dnes zahájila s oběma subjekty správní řízení, v kterém je chce k záchranným opatřením donutit.
celý článek >> 17.08.2008 |  Autor: ČTK

Kvůli tunelu Blanka padly další stromy

V blízkosti Prašného mostu vznikne nová mimoúrovňová křižovatka, zeleň proto musí zmizet.
celý článek >> 25.07.2008 |  Autor: Vít Šimánek

Co se dá čekat od pražského městského okruhu?

Co se dá čekat od pražského městského okruhu? Pořad Zeměžluč ze dne 7. 8. 2008 na téma pražského městského okruhu z archivu Českého rozhlasu.
celý článek >> 25.07.2008 |  Autor: Český rozhlas

Společnost ING devastuje Kotlářku, bez povolení kácí stromy

Společnost ING devastuje Kotlářku, bez povolení kácí stromy PRAHA – Společnost ING Real Estate Development, která staví rezidenční komplex Hanspaulka, porušuje platné územní rozhodnutí, staví ploty na pozemku parku a devastuje přírodní rokli zvanou Kotlářka. V uplynulých dnech byly v místě bez povolení vykáceny desítky stromů a keřů. Občanské sdružení přátel Hendlova dvora vyzvalo Úřad městské části Praha 6 k okamžitému zastavení černé stavby devastující přírodu. Dnes mají na místo dorazit také inspektoři České inspekce životního prostředí. „Měla to být moderní vilová čtvrť konkurující svou architekturou sídlišti Baba, na jedněch z nejluxusnějších pozemků v Praze 6. Teď hrozí velká ostuda,“ komentoval počínání společnosti Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika.
celý článek >> 24.07.2008 |  Autor: Společná tisková zpráva Občanského sdružení přátel Hendlova dvora a Centra pro podporu občanů sdružení Arnika

Automobily v Praze hrají pořád prim

Automobily v Praze hrají pořád prim Převaha hromadné dopravy nad automobilovou není tak výrazná, jak město již dlouho tvrdí
celý článek >> 23.07.2008 |  Autor: Jakub Mračno, Právo

Pětičlenné rodině hrozí vystěhování

V červnu jí skončila nájemní smlouva v bytě pro sociálně potřebné, radnice se bude případem ještě zabývat Paní Monika Badžová pracuje jako uklízečka, její muž je dělník. Společně mají tři děti. Bydlí v Praze 6 v jednopokojovém bytě pro sociálně potřebné občany, za který platí měsíční nájemné včetně inkasa 7000 korun. Teď jim ale hrozí, že je vystěhují, neboť včera jim vypršela nájemní smlouva.
celý článek >> 01.07.2008 |  Autor: Jana Kočvarová, Pražský deník

Romea: Praha 6 "čistí" čtvrť od Romů; radnice se nařčení brání

Nadace Romea je přesvědčena, že se radnice Prahy 6 snaží ze své městské části "vypudit" Romy. Uvedla to v prohlášení, které zaslala ČTK. Jako příklad uvedla rodinu Badžových, jež se integrovala do většinové společnosti. Městská část jí však údajně kvůli romskému původu nechce prodloužit možnost bydlení v sociálním bytě, a Badžovi proto v pondělí musí opustit byt a vrátit klíče. Radnice se tomuto nařčení brání.
celý článek >> 30.06.2008 |  Autor: ČTK

Iniciativa Auto*Mat tvrdí, že metropole pokračuje stylem, který se v Evropě roky nepoužívá

Iniciativa Auto*Mat tvrdí, že metropole pokračuje stylem, který se v Evropě roky nepoužívá Nově budovaný městský okruh Praze nepomůže. Naopak, změní ji k horšímu. Tvrdí to zástupci iniciativy Auto*Mat poté, co si nechali vypracovat analýzu současných projektů. "Oficiální prezentace je lživá, lidé nevědí, co na ně město chystá," míní Martin Skalský. Budovaná část severozápadního kruhu, která má stát 27 miliard korun, je podle něho totálně nepřátelská vůči chodcům a cyklistům.
celý článek >> 26.06.2008 |  Autor: Regionální mutace Právo - Praha
Městský okruh zhyzdí tvář Prahy 6 a 7
Městský okruh změní Prahu k nepoznání. K horšímu. Maminka s kočárkem, jdoucí z Dejvic k Pražskému hradu, nachodí přes novou mimoúrovňovou křižovatku na Prašném mostě celých 270 metru. A čtvrtina její cesty povede tunelem v podzemí. Na desítky absurdit stavby za čtyřicet miliard upozorňuje studie iniciativy Auto*Mat, zkoumající dálniční okruh z pohledu chodce a cyklisty. Městský okruh protíná šestou a sedmou městskou část a vede jen dvě stě metrů od Pražského hradu. Autostradu bude v hustě obydlených čtvrtích problém překonávat.

„Magistrát tvrdí, že Městský okruh je čistě podzemní stavbou, není to ale tak docela pravda,“ říká Tereza Vohryzková z iniciativy Auto*Mat. „Mezi Břevnovem a Holešovicemi vyrostou mezi dílčími tunely čtyři mimoúrovňové křižovatky a povrchová autostráda. Tu bude obtížné překonávat. Na celé trase vznikne jen dvanáct přechodů pro chodce; průměrná vzdálenost mezi nimi bude čtvrt kilometru. Některé přechody jsou od sebe ale vzdáleny i dvakrát tolik. Povrchová autostráda tak rozřízne Prahu 6 a 7 a jejich obyvatelům výrazně zkomplikuje život,“ vysvětluje Vohryzková.

Jedna z nejhorších křižovatek má vzniknout na Prašném mostě. Současný most se má z šestnácti metrů rozšířit na více než čtyřicet metrů širokou autostrádu. Chodci budou muset do podchodu, aby ji překonali. Jedná se přitom o spojnici Vítězného náměstí a Pražského hradu, která tak definitivně ztratí přitažlivost pro turisty. „Maminka s kočárkem nacestuje přes křižovatku 270 metru. Dnes přitom stačí počkat na zelenou a přejít přes přechod,“ říká Tereza Vohryzková.

Podobné bariérové mají být i ostatní křižovatky. Kolem povrchové autostrády se mnohde úplně zapomnělo na chodníky a přechody pro chodce. Nepromyšlené je i řešení zastávek hromadné dopravy. Umístění zastávek a přechodů je tak nešťastné, že pokud lidé nebudou chtít přebíhat přes rušné ulice, tramvaje a autobusy jim nejspíš ujedou. Nemilé překvapení čeká na všechny, kdo využívali ke sportovaní Letenskou pláň. Stovky čtverečních metrů pláně zabere budova garáží, které definitivně zacloní výhled na pláň z ulice Milady Horakové.

„Městský okruh je projekt ve stylu sedmdesatých let,“ říká Martin Skalský z iniciativy Auto*Mat. „Tato nemoderní stavba předělí napůl atraktivní městské čtvrti. Alarmující je také to, že ulice na povrchu se mají zkapacitnit. Vznikají prakticky dva okruhy nad sebou. Třída Milady Horakové se má rozšířit až na šest jízdních pruhů, podobně také ulice Svatovítská, Prašný most či Patočkova. O zklidňování automobilového provozu ve městě nemůže být ani řeč. Naopak, do ulic Prahy 6 a 7 se dostanou tisíce dalších vozů,“ říká Skalský.

Zastaralost koncepce Městského okruhu výmluvně ilustruje návrh na úpravu Hradčanské. Tento prostor je idealní pro vytvoření nového náměstí. Při rekonstrukci ulice bylo možné obnovit také historickou trasu mezi Stromovkou a Píseckou bránou. Přesto zde má být situace po výstavbě okruhu paradoxně stejně žalostná jako dnes. Lidé budou mít problém dostat se k zastavkám tramvaje, zmizí jeden přechod pro chodce, silnice se rozšíří a ubude zeleně.

Top ten absurdit Městského okruhu

 • Na celé trase mezi Břevnovem a Holešovicemi je jen 12 přechodů pro chodce. Průměrná vzdálenost mezi nimi je čtvrt kilometru.

 • Ačkoliv magistrát tvrdí, že okruh zklidní dopravu, na povrchu vzniká autostráda s širšími silnicemi, než jaké jsou v místě dnes.

 • Dálniční křižovatka Malovanka zabírá šest hektarů. To je plocha Staroměstského náměstí i s okolními budovami.

 • Na Prašném mostě budou lidé chodit desítky metrů dlouhými podchody. Cesta z Vítězného náměstí na Pražský hrad bude nepřívětivá.

 • Na Hradčanské se konzervuje žalostný stav, který vytěsňuje chodce. Prostor je pojat jako dopravní koridor, nikoliv jako náměstí či třída.

 • U Sparty zaniklo kvůli odkryté rampě několik hřišť a půjčovna sportovních potřeb.

 • V ulici U Vorlíků bude zcela zbytečně zbourána secesní vila.

 • Část Letenské pláně zaberou garáže.

 • V ulici Milady Horákové a na Špejcharu mají zbytečně padnout zdravé stromy. Celkem se kvůli okruhu kácí tisíc stromů a 40 tisíc metrů čtverečních keřů.

 • U nového mostu v Tróji se zapomnělo na chodník a ruší se zastávka autobusu. Přestup mezi tramvají a autobusem bude komplikovaný.


Mimoúrovňové křižovatky Městského okruhu z pohledu chodců

 • Malovanka

Dálniční křižovatku je možné překonat pouze po jediné lávce pro pěší. Ta je navržena tak nešťastně, že lidé zbytečně nachodí stovky metrů a budou překonávat převýšení.

 • Prašný most

Chybějící úrovňové přechody a nevábné podchody výrazně znepříjemní cestu od Vítězného náměstí k Pražskému hradu.

 • U Vorlíků

Silnice se rozšíří, zmizí některé přechody pro chodce. Projektanti nepromysleli příchod lidí k tramvajím a nepokusili se zde vytvořit náměstí nebo městskou třídu.

 • Pelc-Tyrolka

Zapomnělo se na chodník a přestup mezi tramvají a autobusem. Nová dálnice odřízne vysokoškolské koleje, mají být zrušeny i některé zastávky MHD.

Auto*Mat, tisková zpráva

Kajetánku čeká přestavba

Malovanka, Kajetánka, Havránka. To jsou významné pražské usedlosti, které dlouhá léta chátrají. Zámeček Kajetánka v Praze na Břevnově ale zřejmě v dohledné době čeká záchrana. Investor chce z usedlosti ze 16. století vytvořit luxusní rezidenční objekt. Po takových je v Praze poptávka.
celý článek >> 16.06.2008 |  Autor: Markéta Slomková, Lidové noviny, 10. června 2008

Vědci: Čím blíž silnici, tím víc případů astmatu u dětí

Vědci: Čím blíž silnici, tím víc případů astmatu u dětí Vědci přinesli další důkaz o tom, jak je automobilismus škodlivý pro zdraví dětí.
celý článek >> 12.06.2008 |  Autor: Pavel Baroch, Aktualne.cz, 12.6.2008

Praha: drncavá cyklokřižovatka Evropy

Do Prahy se od letoška sbíhají cyklostezky ze všech světových stran. Na bicyklu se odtud dá vyrazit do Paříže, Stockholmu nebo Kyjeva.
celý článek >> 06.06.2008 |  Autor: Petra Pospěchová, Hospodářské noviny, 6.6.2008

Dozrál čas

Dozrál čas Zápas menších pražských divadel, galerií a podobných institucí o přežití není jen bojem o několik milionů. Je to víc. Je to zápas o smysl a charakter státu.
celý článek >> 02.06.2008 |  Autor: Václav Havel, Lidové noviny
Celkem 105 článků, zobrazeny 61 - 80
<< < 1 2 3 4 5 6 > >>
Anketa
Se kterým z developerských projektů v okolí Vítězného náměstí nejvíce nesouhlasíte?
Celkem hlasovalo: 777