Toto je archiv starého webu a není již udržován. Aktuální web zelených na Praze 6 najdete na adrese praha6.zeleni.cz »
Podfinancování pražského dopravního podniku je podle zelených alarmující
Rozpočet pražského dopravního podniku (DP) pro letošní rok je necelé dvě miliardy korun, oproti osmi miliardám, které půjdou na rozvoj automobilové dopravy. DP je dlouhodobě podfinancovaný, a to se musí nutně projevit na kvalitě služeb, řekla v úterý zastupitelka Petra Kolínská (SZ).
 "Pražané, kteří používají MHD, si zaslouží kvalitní služby. V opačném případě se nemůžeme divit, pokud dají přednost automobilu. Občanská demokratická strana, která má nadpoloviční většinu v zastupitelstvu, šetří na nepravém místě, když opakovaně krátí tolik potřebné investice do veřejné dopravy," uvedla Mediafaxu předsedkyně klubu pražských zastupitelů Strany zelených Petra Kolínská.

Schválený rozpočet hlavního města pro rok 2009 je podle Kolínské alarmující. Ačkoli na kapitolu doprava je vymezena téměř polovinu městského rozpočtu, tedy 20,8 miliard korun, DP dostane o celou čtvrtinu peněz méně než v minulých letech. "V rozpočtu není ani koruna na velké opravy a výstavbu nových tramvajových tratí, omezit se budou muset i některé linky městské hromadné dopravy (MHD). Důvodem je stejně jako loni výstavba tunelu Blanka, do kterého půjde většina peněz," vysvětlila Kolínská. Na rozvoj MHD město schválilo rozpočet necelé dvě miliardy korun. To je podle zelených zcela v rozporu s programovým prohlášením rady hlavního města, které obsahuje závazek preferovat veřejnou dopravu. "Drastické krácení dotací pro dopravní podnik může být začátkem konce fungující veřejné dopravy v hlavním městě. Kapitola dopravy je výsměchem všem občanům, kteří veřejnou dopravu denně využívají. Rozvoj sítě MHD se ve skutečnosti úplně zastavil. V tuto chvíli se nestaví ani metro, ani žádná nová tramvajová trasa," dodala Petra Kolínská.